MŚ kobiet: Pewny awans Szwedek i Amerykanek

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019
Na zdjęciu: Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019

Niedziela była ostatnim dniem zmagań drugiej kolejki rozgrywanych we Francji Mistrzostw Świata Kobiet 2019 – awans do dalszych gier zapewniły sobie reprezentantki Szwecji i Stanów Zjednoczonych, które po pokonaniu odpowiednio Tajlandii i Chile mają po dwóch seriach gier komplet punktów.

Niedzielne zmagania wystartowały w Nicei, gdzie na Allianz Riviera Szwecja podejmowała outsiderki z Tajlandii, które kilka dni wcześniej przegrały rekordowo wysoko z USA (0:13). Także w drugim meczu na mundialu, Boonsing musiała często wyciągać piłkę z siatki.

Jeszcze przed przerwą, piłkarki z Półwyspu Skandynawskiego zdołały bowiem zanotować trzy gole. W szóstej minucie, po dośrodkowaniu Rubensson z rzutu rożnego, celny strzał głową oddała Sembrant, a nieco ponad dziesięć minut później, z bliska bramkarkę Tajlandii pokonała Asllani. W 42. minucie, po silnym uderzeniu Rolfo z dystansu, zrobiło się 3:0.

Na kolejne bramki trzeba było poczekać do ostatnich dziesięciu minut – w 81. minucie, po centrze Eriksson z lewego skrzydła, na 4:0 podwyższyła Hurtig. W doliczonym czasie gry, ogromna radość zapanowała w obozie Tajek – po podaniu Dangdy, gola honorowego zdobyła Sungngoen. Nie był to jednak koniec strzelania – w 96. minucie, wynik spotkania ustaliła Rubensson, która wykorzystała rzut karny.

Ponad 45000 widzów zgromadzonych na Parc des Princes w Paryżu oklaskiwało Amerykanki, które jeszcze przed przerwą ustaliły wynik konfrontacji z Chile na 3:0. Strzelanie rozpoczęła celnym uderzeniem z 16 metrów Lloyd, która pobiła tym samym rekord MŚ, zdobywając gola w szóstym meczu z rzędu na mundialu.

W 26. minucie, po dośrodkowaniu Davidson z rzutu rożnego, bramkarkę Chile pokonała Ertz, a dziewięć minut później, po kolejnej centrze Davidson z narożnika boiska, na 3:0 podwyższyła Lloyd. 36-latka mogła w końcówce meczu skompletować jeszcze hat-tricka, ale nie wykorzystała rzutu karnego.

Szwecja – Tajlandia 5:1 (3:0)

1:0 Sembrandt 6′
2:0 Asllani 19′