MŚ Kobiet: Amerykanki o krok od obrony tytułu

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019
Na zdjęciu: Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019

We wtorek poznaliśmy pierwsze finalistki Mistrzostw Świata Kobiet 2019 rozgrywanych we Francji – broniące tytułu Amerykanki pokonały w Lyonie Anglię 2:1 (2:1). Reprezentantki Stanów Zjednoczonych, podobnie jak cztery lata temu, zagrają więc w wielkim finale, natomiast The Lionessess, również identycznie jak na poprzednim mundialu, powalczą o brązowe krążki.

Od pierwszych minut, Amerykanki ochoczo zaatakowały rywalki – w czwartej minucie, po indywidualnej akcji Lavelle, skuteczną interwencję zanotowała jeszcze Telford, ale sześć minut później, było już 0:1. Centrę z prawego skrzydła posłała O’Hara, a celnym strzałem głową z kilku metrów popisała się Press.

Podopieczne trener Ellis legitymują się na tym mundialu niebywałą wręcz skutecznością w pierwszym kwadransie gry – złote medalistki sprzed czterech lat, otwierały wynik każdego z sześciu dotychczasowych meczów już w pierwszym kwadransie gry!

Reprezentantki Anglii szybko zdołały jednak pozbierać się po straconym golu i doprowadziły do wyrównania już w 19. minucie – świetną piłkę z lewej flanki posłała Mead, a z sześciu metrów nie pomyliła się White. W kolejnych minutach kolejną próbę Lavelle wybroniła Telford, a blisko pokonania własnej bramkarki była Sauerbrunn.

Kwadrans przed końcem pierwszej połowy, Amerykanki wróciły na prowadzenie – piłkę w pole karne wrzuciła Horan, a gola na 1:2 zdobyła Morgan. Kilkadziesiąt sekund później znów było jednak blisko remisu – na uderzenie z dystansu zdecydowała się Walsh, ale świetną interwencję na linii bramkowej zanotowała Naeher.

W 67. minucie przez chwilę z drugiej bramki cieszyła się White, która po sprytnym podaniu Scott znalazła się sam na sam z bramkarką USA – po wideoweryfikacji, gol został jednak anulowany z powodu spalonego. Sześć minut przed końcem, Angielki zmarnowały doskonałą sytuację na wyrównanie boiskowej rywalizacji – po faulu Sauerbrunn na White, rzutu karnego nie wykorzystała bowiem Houghton.

Dwie minuty później za drugą żółtą kartkę z boiska wyleciała jeszcze Bright, co znacznie ułatwiło Amerykankom dowieźć skromne prowadzenie do końca. W środę o 21:00 rozpocznie się drugi półfinał, w którym Szwedki zmierzą się z Holenderkami – przegrane podejmą w sobotę Angielki, a zwycięska ekipa zawalczy o złote medale z USA.

Anglia – Stany Zjednoczone 1:2 (1:2)